Drevostavba verzus murovaný dom. Spoznajte rozdiely

Ak riešite nové bývanie a rozhodujete sa medzi drevostavbou a murovaným domom, potrebujete poznať odlišnosti. V článku vám vysvetlíme hlavné klady a zápory spomínaných riešení. Pomôže vám to rozhodnúť sa správne.

drevostavba
Z procesu výstavby drevostavby zo SIP panelov

Na čo sa zamerať

Na začiatok sa netrápte úplnými detailmi. Postačí vám poznať štyri najdôležitejšie fakty, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní:

  • rýchlosť výstavby,
  • kvalita vyhotovenia a odolnosť,
  • zdravotné a ekologické hľadisko,
  • finančná úspora.

Vo vlastnej drevostavbe už za menej ako 2 mesiace

Rýchlosť je parameter, pri ktorom je drevostavba neprekonateľná. Je jedno, aký typ montovaných domov z dreva si vyberiete. Ich zhotovenie je niekoľkokrát rýchlejšie ako pri murovaných domoch. Ide o suchý proces výstavby. Stavať môžete kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie. Najväčšia časť práce sa vykoná za mesiac vo vnútorných priestoroch. Zloženie na mieste je rýchly proces, ktorý trvá 6 – 12 pracovných dní (individuálne podľa náročnosti projektu).

Pri murovaných domoch je problém samotný spôsob výstavby. Množstvo mokrých technologických procesov neumožňuje zhotovovateľovi takú dynamiku, akú by si želal. Murivo sa potrebuje vysušiť, betón vytvrdnúť, dom sadnúť a vymrznúť. Obzvlášť dôležité je to pri poschodových domoch. Práve pri nich je časový rozdiel v prospech drevostavby najvýraznejší.

Máte obavy z drevostavieb? Nemusíte

Stále prevláda názor, že murovaný dom je odolnejší, trvácnejší a večný. Áno aj nie. Všetko závisí od kvality vyhotovenia. Moderná drevostavba je oveľa náročnejšia na použité technológie. Všetko musí byť presné a precízne skonštruované. Diely musia do seba zapadať. To zaručuje dokonalosť v spojoch, stabilitu a odolnosť. Preto by ideálne mali celú stavbu zastrešovať vyškolení pracovníci.

Drevostavbu si môžete zhotoviť aj vo vlastnej réžii. Ak však pri tom urobíte chybu, môžete prísť o záruku. Skúsená firma zabezpečí bezchybnú montáž a najvyššiu kvalitu. Pri tomto by ste nemali robiť žiadne kompromisy.

Ak si dáte postaviť murovaný dom firme, máte nádej, že bude postavený kvalitne. Na Slovensku však stále prevláda tendencia budovať svojpomocne. Kamaráti, rodina a susedia majú odhodlanie a snahu pomôcť. Skúsenosti a kvalitné náradie však zväčša chýbajú. Nejde iba o krivo postavené múry. Ide o tepelné mosty a tepelné straty. Nesprávne osadenie izolácie či sadrokartónu. Skôr či neskôr sa konštrukčné chyby prejavia.

Ekologicky, zodpovedne a zdravo

Drevostavby sú ako stvorené do dnešných čias. Vyrobené z prírodných a obnoviteľných materiálov. Nezaťažujú životné prostredie. Keď doslúžia, dajú sa jednoducho zlikvidovať a zrecyklovať. Celý proces je maximálne efektívny s ohľadom na prírodu. Zároveň predstavujú zdravotne bezpečné bývanie. Vzduchotesná konštrukcia spolu s moderným rekuperačným zariadením zabezpečia stabilnú klímu. Žiadna vlhkosť, plesne ani alergény.

drevostavba na zemnych vrutoch
Drevostavba na zemných vrutoch.

Pokiaľ ide o tehly a pórobetónové tvárnice, ich výroba je ekologická. Materiál sa síce ťaží, ničí sa ráz krajiny, závody na ich výrobu však bývajú zväčša postavené v blízkosti ťažby. Tým odpadajú emisie, ktoré by vznikli pri preprave. Neobsahujú žiadne chemické prísady ani škodlivé látky. Ide o čisto prírodný materiál, ktorý sa dá opäť spracovať a recyklovať. Problém nastáva pri samotnej výstavbe domu. Tu vzniká veľký odpad, s ktorým si stavebník často nevie rady. Ten, bohužiaľ, často končí nespracovaný na skládkach.

Finančná úspora

Pokiaľ ide vyslovene o cenu budovy, neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od použitých materiálov a technológie. Veľké odlišnosti sú hlavne pri montovaných drevostavbách. Podľa toho, či zvolíte lacnejšie, alebo drahšie riešenie. Rozdiel môže byť v dreve, ale i vo vyhotovení panelov. Pri murovaných domoch platí to isté. I pri nich rozhodujú použité materiály.

Platí však, že vďaka konštrukcii montovaných drevostavieb a ich kvalitnej izolácii dokážete ušetriť. Najskôr čas pri výstavbe a neskôr 30%* na vykurovaní a chladení v porovnaní s klasickými stavbami. To je dnes pri neustále stúpajúcich nákladoch naozaj významné číslo. Pri murovaných domoch môžete najviac financií usporiť vďaka svojpomocnej výstavbe. Špecializovaná stavebná firma je drahšia.

3 fakty o drevostavbe

  • nasťahovať sa môžete už do 2 mesiacov
  • oproti murovaným domom dokážete usporiť až 30% nákladov
  • počítať môžete až s 50-ročnou zárukou

Záver

Drevostavby tu boli už dávno. Na chvíľu ich vytlačili murované domy, trend sa však obracia. Domy z dreva predstavujú spôsob moderného, zdravého a finančne výhodného bývania. V ničom za murovanými domami nezaostávajú a v mnohom ich prevýšia. Stojí za to sa nad nimi poriadne zamyslieť.

*pri porovnávaní rovnakej hrúbky materiálov